Boka biljetter till Teaterverkstans slutproduktion!


Affisch för pjäsen ”Johanna”Teaterverkstan sätter upp ”Johanna” av Mirja Unge – Premiär 25 april 2018 på Teater Kaskad i Blackeberg!

Teaterverkstans slutproduktion “Johanna” är en spännande och humoristisk föreställning författad av Mirja Unge. Den handlar om en samtida Jeanne d´Arc och utspelar sig i dagens konsumtionssamhälle. I mitten av allt står Johanna, en driven och stark ung kvinna som är trött på hur världen ser ut. Hon vill rädda miljön. Med sitt mål i sikte och med Moder Jord vid sin sida beger sig Johanna ut i politikens och aktivismens djungel, fast besluten att sprida det hopp hon funnit i naturens röster. I “Johanna” bjuder Bromma folkhögskolas teaterlinje på en upplevelse med inslag av sång, dans och egenkomponerad livemusik framförd av studerande på skolans musikutbildning.

Var?
Teater Kaskad i Blackeberg.

När?
Onsdag 25/4 kl 19.00
Fredag 27/4 kl 13.30
Fredag 27/4 kl 19.00

Här bokar du biljetter!