Bromma Ink. – en ny mötesplats


Bromma folkhögskola och Kavehs fritid lanserar nu stolt Bromma Ink.- ett projekt för hållbar inkludering. På tisdagar kl. 15-17 öppnar vi med start 2 oktober portarna till en ny mötesplats för ungdomar mellan 16-22 här på folkhögskolan. Vi ser gärna att så många som möjligt deltar i detta frivillighetsprojekt. Kanske du kan hjälpa till med läxläsning, delta i de anordnade aktiviteterna eller bara hänga.

Allmän kurs önskar välkomna till premiären med brännboll, grillning och presentation av Bromma folkhögskola – en mötesplats för alla.

Den ideella föreningen Kavehs fritid drivs av fritidsledaren Kaveh Pakjoo som av tidningen ”Mitt i” nyligen utsågs till ”Min lokala hjälte i Bromma 2018” med motiveringen: ”För att med stort engagemang och tro på att alla kan bidra till ett bättre samhälle ge ungdomar ett meningsfullt sammanhang.”

Läs mer i Mitt i Bromma om Kaveh Pakjoo och den nya verksamheten på folkhögskolan.