Intervju med skolans rektor


Skolans rektor Jenny Kimming är intervjuad i det senaste numret av Enterprise Magazine. Här är ett utdrag ur artikeln:

Om jag ska nå en människa, måste jag först möta den

Längs Drottningholmsvägen, vackert belägen nära Brommaplan och Judarskogen, ligger Campus Bromma. En samlingspunkt för lärande som många missar. Här kan alla, över en lunch i restaurangen som är öppen för allmänheten, pausa arbetsdagens göranden i en atmosfär som bjuder på både högt och lågt. Området rymmer Enskilda Högskolan, Bromma Folkhögskola och ett av Equmeniakyrkans regionalkontor.

          – Jag tog mig an uppdraget som rektor för Bromma Folkhögskola, när jag kände att jag var färdig med näringslivet och längtade tillbaka till att jobba med något som rör hela mig, mitt jag och inte bara det professionella. Jag tror på att utbildning är grunden till förändring och att den här skolan har en viktig funktion för området, kyrkan och människorna. Människor förändras tillsammans. Det vi lär, det lär vi tillsammans och det är där vi utvecklas. Jag ser det som en ynnest att hjälpa människor att växa i det, berättar Jenny Kimming, ny rektor för Bromma Folkhögskola.

Här kan du läsa artikeln i sin helhet!