Ny rektor 1 maj!


Styrelsen för Bromma folkhögskola har beslutat att utse Jenny Kimming till ny rektor vid Bromma folkhögskola med tillträde den 1 maj 2019.

Jenny är i grunden språklärare och har arbetat som sådan i Stockholm, Rinkeby och Vällingby. Hon är medgrundare och nu ordförande i Teachers Across Borders, en organisation vars idé är att utbilda lärare i metodik, demokrati och jämlikhet men har också ett tydligt fokus på sexuell och reproduktiv hälsa. Organisationen arbetar bl a i Kambodja och Kenya.

De senaste sju åren har Jenny arbetat med utbildning inom BBi Communication (Better Business international Communication Sweden AB) som är ett interkulturellt kommunikationsföretag, som erbjuder språkutbildning, interkulturella ledarskapsprogram, interkulturell utbildning och översättningstjänster.

Som medlem i Equmeniakyrkan har hon bl a suttit som styrelsemedlem i Ansgarskyrkan, Ekensbergskyrkan och distriktstyrelsen och dåvarande Mälarregionen av Svenska Missionskyrkan.

Vi hälsar Jenny varmt välkommen till vår skola!