Kontakta oss


Bromma folkhögskola
Åkeshovsvägen 29
168 39 Bromma
Telefon: 08-636 23 00
E-post: info@brommafolkhogskola.se

Skolans rektor
Anders Andersson
Telefon: 08-636 23 65
E-post: anders.andersson@brommafolkhogskola.se

Skolstyrelsens ordförande
Bertil Karlhager
E-post: bertil.karlhager@brommafolkhogskola.se

Klicka för större karta (öppnas i ny flik):

Lärare

Agneta

Agneta Noreheim

Agneta undervisar på Diakonal utbildning och Fritidsledarutbildningen. Är för närvarande föräldraledig

agneta.noreheim@brommafolkhogskola.se
08-636 23 61

annette

Annette Haaland

Annette undervisar på Allmän kurs i ämnena: Svenska, Idé och liv

annette.haaland@brommafolkhogskola.se
08-636 23 71

Ann_W_150x150

Ann Westblom

Ann undervisar på Ateljé X, Brobygge och Diakonal utbildning.

ann.westblom@brommafolkhogskola.se
08-636 23 51

anki

Ann-Christine Falk

Ann-Christine undervisar på Diakonal utbildning och Fritidsledarutbildningen.

ann-christine.falk@brommafolkhogskola.se
08-636 23 42

berit

Berit Kullberg Söderholm

Berit undervisar på Musikutbildningarna i ämnena: Sång, Gemensam sång, Gospelkör och Metodik

berit.soderholm@brommafolkhogskola.se
08-636 23 25

catrin

Catrin Rodosi

Catrin är kursansvarig och undervisar på Teaterlinjen.

catrin.rodosi@brommafolkhogskola.se
08-636 23 49

clas

Clas von Sydow

Clas undervisar på Allmän kurs.

clas.von.sydow@brommafolkhogskola.se
08-636 23 47

daniel

Daniel Backgård

Daniel är kursansvarig och undervisar på Fritidsledarutbildningen.

daniel.backgard@brommafolkhogskola.se
08-636 23 41

emil2

Emil Eriksson

Emil undervisar på Musikutbildningarna i ämnena: Bas och Ensemble. Är för närvarande föräldraledig.

emil.eriksson@brommafolkhogskola.se
08-636 23 24

goran

Göran Nygren

Göran är kursansvarig för Musikutbildningarna och undervisar i: Piano, Musikteori och Ensemble

goran.nygren@brommafolkhogskola.se
08-636 23 26

Hannah_150x150

Hannah Holgersson

Hannah undervisar på Musikutbildningarna i ämnena: Sång, Röstvård och Klassisk ensemble.

hannah.holgersson@brommafolkhogskola.se
08-636 23 00 vx

joakimb

Joakim Bergeå

Joakim undervisar på Allmän kurs i ämnena: Naturkunskap, Matematik och Hållbar utveckling

joakim.bergea@brommafolkhogskola.se
08-636 23 75

joakimh

Joakim Holgersson

Joakim arbetar på Musikutbildningarna och undervisar i ämnet: Studio

joakim.holgersson@brommafolkhogskola.se
08-636 23 22

Kim Thelander

Kim undervisar på Allmän kurs i ämnena: Engelska och samhällskunskap

kim.thelander@brommafolkhogskola.se
08-636 23 77

magnus

Magnus Josephson

Magnus arbetar på Musikutbildningarna och undervisar i: Gitarr, Ensemble och Afroteori.

magnus.josephson@brommafolkhogskola.se
08-636 23 23

nadja

Nadja Debove

Nadja undervisar på Allmän kurs i ämnena: Svenska, Internationella relationer och Hållbar utveckling.

nadja.debove@brommafolkhogskola.se
08-636 23 78

olle

Olle Hilariusson

Olle arbetar på Diakonal utbildning och Fritidsledarutbildningen.

olle.hilariusson@brommafolkhogskola.se
08-636 23 43

ted

Ted Hector

Ted undervisar på Musikutbildningarna i ämnena: Piano och Ensemble.

ted.hector@brommafolkhogskola.se
08-636 23 22

Skoladministration

inger

Inger Östh

Inger är utbildningsadministratör.

inger.osth@brommafolkhogskola.se
08-636 23 20

kajsa

Kajsa-Lena Nordquist

Kajsa-Lena är utbildningsadministratör.

kajsa-lena.nordquist@brommafolkhogskola.se
08-636 23 21

Service

armi

Armi Lindviken

Armi arbetar i vår egen restaurang.

koket@brommafolkhogskola.se
08-636 23 33

erik

Erik Franzén

Erik är fastighetsskötare på Campus Bromma.

erik.franzen@brommafolkhogskola.se
08-636 23 34

khaliun

Khaliun Fu-sunz

Khaliun sköter städ på folkhögskolan och arbetar i vår egen restaurang.

koket@brommafolkhogskola.se
08-636 23 33

malin

Malin Jacobsson

Malin arbetar i vår egen restaurang.

koket@brommafolkhogskola.se
08-636 23 33

selenge

Selenge Fu-sunz

Selenge sköter städ på folkhögskolan och arbetar i vår egen restaurang.

koket@brommafolkhogskola.se
08-636 23 33

Skolledning

am

Anders Mattsson

Anders är biträdande rektor.

anders.mattsson@brommafolkhogskola.se
08-636 23 66

Anders_A_150x150

Anders Andersson

Anders är rektor.

anders.andersson@brommafolkhogskola.se
08-636 23 65